KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Różnica między elektroniką a elektrotechniką

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nie dla wszystkich różnica między tymi (powiedzmy) dwoma zawodami (lub jak kto woli) pojęciami jest oczywista. Wiele znajomych pytając mnie czym się zajmuję albo co studiuję otrzymując moją odpowiedź zadaje kolejne pytanie "a czym to się różni.

Elektrotechnika inaczej inżynieria elektryczna jako dziedzina techniki i nauki według wiki zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem (przekształcaniem), przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej. A więc tak po naszemu zajmuje się wszystkim tym co jest po drodze aby w naszym gniazdku pojawiło się napięcie a jak coś podłączymy aby popłynął prąd.
Zawód elektryka w zależności od wykształcenia związany jest z montażem i naprawą instalacji elektrycznych po szkołach zawodowych zaś osoby z wyższym wykształceniem inżynierskim mogą zajmować stanowiska nadzorujące, kierownicze, projektowe.

Elektronika nie zajmuje się zagadnieniami energii elektrycznej choć ma też z nią do czynienia, ale zagadnieniami związanymi z sygnałami. A więc zasadniczo niskie napięcia i nie wielkie prądy, które przetwarzane i przesyłane są w naszych urządzeniach elektronicznych. Elektronik jako zawód to osoba, która zajmuje się montażem, instalacją, konserwacją i naprawą sprzętu komputerowego oraz innych urządzeń elektronicznych.

Reasumując elektryk odpowiada za energię elektryczną - jej przesył, rozdział czyli kable, które wiszą często nam nad głowami i które mamy w ścianach naszych domów i biur, zaś elektronik odpowiada za wszystkie urządzenia i ich wnętrzności. Dla niego zielona płyta to nie jest abstrakcyjny twór sztuki elektronicznej a konkretne urządzenie, które ma działać.

 Poruszając tematy zawodowe wspomnę też dla młodych.... czy warto iść to technikum elektronicznego lub elektrycznego?
Odpowiedź jest prosta. Jeżeli wiesz czego chcesz i czujesz pociąg do elektryczności, jesteś ciekawy jak wszystko działa, dlaczego wzmacniacz pobiera z sieci prąd i zamienia ją na muzykę płynącą z naszych głośników, jeżeli za dzieciaka rozbierałeś samochodziki to są zawody dla Ciebie.
Warunki konieczne: musisz być tym zainteresowany już w momencie wyboru i chęć poszerzania swoich umiejętności. Jeżeli jesteś ogarnięty to już po samej szkole możesz zakładać swoją działalność i pracować na własną rękę a jak się zakręcisz to będziesz mógł zarabiać przyzwoite pieniądze.
Ja jestem absolwentem technikum i jestem zadowolony. Mam kolegów, którzy poszli bez zainteresowania aby zdobyć jakiś papier.... no i go nie zdobyli a znowu inni co mieli problem ze zdaniem matury dziś składają pociągi albo mają swoją działalność i robią elektronikę samochodową. Szkoła nie nauczy Cię jak naprawić komputer samochodowy, ale da Ci podstawy abyś się tego nauczył sam.
W kwestii studiów. Z jednej strony bycie absolwentem technikum rodzi problem niskiego poziomu matematyki i fizyki w szkole a więc potencjalnie gorszego wyniku na maturze i dalszych problemów na pierwszym roku z przedmiotami teoretycznymi o ile już się dostaniemy. Ale potem na laborkach jesteście w stanie więcej skorzystać i się dowiedzieć bo macie już jakąś podstawę i wiecie co się dzieje, potraficie czytać schematy a licealiści wiele rzeczy robią na pałę i wraz nie mają takiego pojęcia (no chyba, że są dobrzy i szybko ogarniają, ale to wyjątki).

Polecam także:
Co powinien powtórzyć sobie elektronik przed pójściem na rozmowę o pracę.

Komentarze   

0 #3 Automation-Systems 2019-03-13 08:37
Bardzo dobre porównanie, pozdrawiam.
Cytować
0 #2 Alka 2015-10-27 13:24
Przeważnie nie potrafi się wymienić różnic podobnie brzmiących pojęć. Gorzej jak ktoś używa ich wymiennie, tak jakby wszystko oznaczało to samo :sigh:
Cytować
0 #1 Bartosz 2014-12-09 11:03
Mylenie opisanych pojęć jest trochę podobne do mylenia, albo nierozróżniania energetyki, elektroniki, elektryki i podobnych tego typu pojęć. Dla większości osób nie mających wiele wspólnego z prądem jest to wszystko to samo:)
Cytować
© 2006-2021 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl