KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Domoticz - inteligentny dom

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zachowuję dwa linki do konwersacji i wybrane komentarze z grupy fejsowej na temat inteligentnych domów na malinie

https://www.facebook.com/groups/malinowepi/permalink/283912448446078/

https://www.facebook.com/groups/malinowepi/permalink/275895329247790/

Artur Kozubek Cześć! Chcę stworzyć system automatyki domowej, w którym rolę jednostki nadrzędnej + serwera www będzie pełniła malinka. Ma zbierać/wysyłać dane po magistrali komunikując się z układami mikroprocesorowymi/arduino (jeden odpowiadający za pokój nr 1 - dajmy na to sterowanie oświetleniem, drugi za pomiar temperatury, następny za sterowanie silnikiem krokowym itd). Pytanie co do protokołu - z tego co się orientowałem najlepiej będzie użyć RS 485+MODBUS RTU. I2C, SPI raczej odpadają ze względu na odległości. Czy to najbardziej optymalny wybór? Czy ktoś z Was miał doświadczenie w tworzeniu takiej/podobnej sieci? Pozdrawiam!
- Aleksander Kawęczyński Ja też coś takiego planuję zrobić. Myślałem nad użyciem po prostu Ethernetu. Układy ENC28j60 nie są takie drogie. Ma to taką zaletę, że zawsze położone kable można użyć w innym celu. Malinka miałaby za zadanie odczytywanie danych z tych punktów (poprzez pojedyncze pakiety tcp lub np. protokół http i curl), i zarządzaniem nimi. Łatwo by się też taką sieć debugowało. Oczywiście zaletą RS485 jest jego czas reakcji, bo z tcp/ip są opóźnienia.

Jakub Puchała nrf24l01+ oraz biblioteka RF24Ethernet + malinka. Brak kabli, kontakt z uC za pomocą gniazdek (uC posiada wtedy IP z którym możesz gadać). Zależy też jaki uC i ile pamięci będziesz posiadał.

- Paweł Hłosta Zrób to na RFM12B. Nie ograniczasz się kablami, a protokół ułożysz sobie sam. Malina robi za mastera a wszystko inne za slave'a.

- Zbigniew Roszewskijeśli zatem kupię 1 sztukę http://botland.com.pl/konwertery-usb-uart-rs232/2446-konwerter-usb-rs485-ftdi-max485.html to będę mógł podłączyć 32 czujniki do tego ? Kable do czujników mogą iść równolegle czy szeregowo ? Jaki rodzaj przewodu będzie najlepszy : telefoniczny / skrętka ?

- Toja RzuberPi ma tzw. Mini uart. Użyj go z układem konwertera uart-485 za 3 pln i juz. To samo mozna odstawić do uart w arduino.
http://sklep.avt.pl/uklad-scalony-st485sn-max485-sp485-75176.html

-
Zbigniew Roszewski czy dobrze rozumiem , że każdy czujnik będzie musiał mieć taki własny konwerter ? czy też da się podpiąć kilka do jednego ?

-
Toja Rzuber Zależy od architektury. Co nazywasz czujnikiem. Każdy moduł przyłączono do sieci musi mieć układ konwertujacy na standard 485

Komentarze   

0 #2 Ewa 2020-12-28 18:18
Zastanawiam się czy system inteligentnego domu również zajmuje się oświetleniem? Czy potrafi on gasić poszczególne lampy w domu. Taki system na prawdę daje nam dużo korzyści.
Cytować
0 #1 JoasiaP 2020-10-12 17:54
Często w systemie inteligentnych domów wbudowany jest domowy czujnik jakości powietrza. Mierzy zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu. Dodatkowo miernik wyświetla temperaturę oraz wilgotność. Możliwość zdalnego odczytu na telefonie poprzez wbudowany moduł Wi-Fi.
Cytować
© 2006-2021 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl