KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Rozklejanie rdzenia transformatora z zasilacza ATX

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Chcąc po kosztach zbudować własną przetwornicę impulsową na pewno będziemy musieli odzyskać rdzeń proszkowy. Najlepszym sposobem będzie wylutowanie transformatora głównego z jakiegoś martwego zasilacza ATX. Każdy powinien mieć w swoich zbiorach jakiegoś trupa a nawet jak nie to można kupić jakiegoś na allegro czy olx za grosze.

zasilacz atx

Nowy rdzeń to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. A z takiego trupa możemy wymontować jeszcze kilka przydatnych elementów np toroidy na dławiki, diody prostownicze, kondensatory elektrolityczne o ile nie są spuchnięte, foliowe oraz filtry EMI do filtrowania zakłóceń w prądzie pobieranym z sieci.

 Rdzeń transformatora impulsowego składa się z dwóch połówek - mogą one być w różnych kształtach - EE, EI itp.

transformator impulsowy, rdzeń EE

transformator impulsowy, rdzeń EI 33

Są one przyklejone do siebie klejem chemo-utwardzalnym, którego raczej nie uda nam się niczym rozpuścić, tym bardziej, że klej znajduje się także wewnątrz karkasu na środkowej kolumnie rdzenia.
A więc po wylutowaniu transformatora odklejamy (zazwyczaj żółtą) tasiemkę przyklejoną po krawędzi rdzenia a następnie wrzucamy trafo do wody i gotujemy.
Jeżeli trafo nie był sklejony jakimś ekstra mocnym klejem to po ok 5-10 minutach po wyjęciu z wody lekko odciągając od siebie połówki rdzenia klej powinien puścić. Jeżeli nie udało się oddzielić połówek rdzenia to ponownie wrzucamy do wrzącej wody na kolejne 5 minut i znowu próbujemy.

Nie róbmy nic na siłę ponieważ rdzeń może rozsypać się nam w rękach.

 transformator impulsowy - uszkodzony

transformator impulsowy - uszkodzony

Niestety może zdarzyć się, że rdzeń będzie sklejony na tyle mocnym klejem, że i po 4 próbach i 20 minutach gotowania nie zechce odpuścić. Wtedy najlepiej dać sobie z nim spokój i poszukać innego. Podobno można jeszcze próbować z grzaniem go w piekarniku, ale nie próbowałem a dodatkowo rdzenie proszkowe nie lubią wysokich temperatur ze względu na wypełniacz, który ulega nieodwracalnej degradacji.* Ja gotowałem jednocześnie 3 rdzenie i dwa rozkleiły się lekko za drugim razem po 10 minutach a trzeci po 20 minutach i 4 próbach ułamał mi się w rękach.

* źródło: Artykuł Elektronika Praktyczna 12/2005

Datasheet do transformatora EI-33 Oryginał Kopia

© 2006-2022 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl