KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Programator USB ASP - jak zaprogramować mikrokontroler AVR

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zaprogramowanie pierwszego mikrokontrolera to nie jest taka prosta sprawa jeżeli po prostu nie widziało się wcześniej jak robi to ktoś inny. A w sieci nie ma zupełnie banalnie i prosto napisanych artykułów traktujących o rzeczy od początku do końca. Ja zacząłem od gotowego pliku hex, który pobrałem z jednego z projektów na elektrodzie i to polecam każdemu na dobry początek. Poszukać sobie prosty projekt na interesujący nas procesor, pobrać (lub poprosić jak nie ma) skompilowany plik .hex, który nie wymaga jakiejkolwiek ingerencji, wystarczy wgrać na procesor i będzie działało. Następnie wiedząc już jak się podłącza mikrokontroler, spokojnie możemy przejść do pisania swojego pierwszego programu w Atmel Studio - polecam serię artykułów na blogu Mikrokontrolery (link nr 5 na końcu artykułu), ale wróćmy do naszego programatora. Zakładam, że już mamy gotowy plik .hex przeznaczony na procesor, który mamy zamiar zaprogramować. A więc zaczynamy.

Po pierwsze musimy zainstalować sterownik USB do programatora USB ASP.
Sterownik pobierzemy odwiedzając stronę (link 1) i wypakowujemy w dowolnym miejscu na dysku.
Podłączamy sam programator, Windows wykryje go jako nieznane urządzenie. Wchodzimy w menedżer urządzeń, odnajdujemy nasz USB ASP i wybieramy opcję aktualizuj sterownik. Ręcznie wybieramy katalog, w którym wypakowaliśmy wcześniej pliki sterownika, przechodzimy przez proces instalacji sterownika - Windows poprosi nas o potwierdzenie instalacji nieznanego sterownika, wybieramy opcję "instaluj mimo wszystko"

Jeżeli wszystko poszło dobrze i Windows widzi poprawnie nasz programator to czas aby pobrać program, któremu podamy naszego .hexa i pchnie on go do naszego procesorka. AVRDude pobieramy ze strony domowej projektu (link 2). Bardzo dobry opis obsługi tego programu jest pod linkiem 3

Ale zanim wgramy pierwszy program to przydało by się jeszcze podłączyć mikrokontroler do programatora. Bardzo fajnie z obrazkami jest to opisane w artykule pod linkiem 4 (tylko obrazki podłączania, reszta nas nie interesuje) Oczywiście numery pinów dla różnych procesorów różnią się, więc musimy to uwzględnić i doszukać, najlepiej wpisując nazwę procesora w google grafika.

To wszystko. Powinno działać. Teraz jak umiemy zaprogramować można poczytać sobie jak „ożenić” USBasp i Atmel Studio (link 6) oraz dodatkowo o USB ASP - link 7

Linki:
1. USBasp - USB programmer for Atmel AVR controllers
2. AVRDude
3. Programowanie mikrokontrolerów w AVRDude
4. Programowanie mikrokontrolerów za pomocą programatora USBasp
5. Atmel Studio - Mikrokontrolery Blogspot
6. Jak „ożenić” USBasp i Atmel Studio
7. Programator AVR USB ASP

© 2006-2022 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl