KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Alternatywne sposoby wykorzystania mikrofalówki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Transformator od mikrofalówki (ang. MOT - microwave oven transformer) jest zasilany bezpośrednio z sieci (ewentualnie przez filtr przeciwzakłóceniowy). W stanie jałowym na wtórnym uzwojeniu ma on ok 2100V a więc w bardzo prosty sposób możemy uzyskać ciekawe i zarazem niebezpieczne efekty HV.

 Trafo ten nie jest przeznaczony do pracy ciągłej. Na zwarciu może pobierać z sieci nawet 10kW a więc musimy w szczególny sposób zwrócić uwagę aby ograniczyć prąd maksymalny np poprzez zasilanie go długim zwiniętym przedłużaczem a także uważać aby nie przegrzać uzwojeń (zwłaszcza pierwotnego).
Jeden koniec uzwojenia wtórnego jest przyłączony do rdzenia transformatora a więc należy mieć na względzie jego właściwe odizolowanie od podłoża na wypadek przebicia uzwojenia WN.

Pod tym adresem autor opisuje prosty układ połączenia szeregowo dwóch transformatorów z dodatkowymi kondensatorami tworząc razem układ rezonansowy. http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=hv/mot_arcs

Przy okazji zamieszczam link do strony z opisem jak testować elementy mikrofalówki: https://sites.google.com/site/mikrofalowki/home/testowanie-podzespolow

© 2006-2022 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl