KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Instalacja systemu na Raspberry Pi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Aby pobrać dystrybucję dla naszej Raspi wchodzimy na stronę: http://www.raspberrypi.org/downloads
Zaleca się pobieranie przy pomocy torrentów aby nie obciążać serwerów dostawców a także jeżeli mamy dobre łącze to na pewno będzie szło pełną rurą a więc obraz spadnie nam na dysk trochę szybciej :)
Jak wybrać dystrybucję? Na w/w stronie mamy do wyboru kilka opcji.
Jest coś dla noobów czyli automatyczny pobieracz i instalator, ale nie zalecam. Lepiej od razu pobrać gotowy obraz systemu. Do wyboru mamy standardowe systemy jak i multimedialne. Wszystko jest w opisach. Ja pobrałem Raspbiana.

Aby nagrać obraz dystrybucji na kartę SD potrzebujemy narzędzia Win32 Disk Imager, pobierzemy go z SourceForge  http://sourceforge.net/projects/win32diskimager Jego obsługa jest banalnie prosta. Wybieramy miejsce gdzie wypakowaliśmy nasz pobrany obraz w formacie .img, wybieramy urządzenie docelowe i jazda.

raspberry nagrywanie obrazu na karte sd

Po nagraniu obrazu na kartę, wkładamy ją do naszej Raspi i gotowe. System działa.

Domyślny użytkownik to pi
hasło: raspberry

Domyślnie jest włączone SSH a więc aby pierwszy raz uruchomić Raspberry potrzebna jest nam jedynie karta SD i mocna ładowarka z mikro USB - ja użyłem ładowarki od Lumii. Nie potrzebny jest nam nawet monitor z złączem HDMI. Łączymy się z naszego komputera/laptpa przez SSH za pomocą np. Putty na adres IP jaki nasza Raspi dostała od routera i gotowe.

© 2006-2020 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl