KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Windows - Mapowanie serwera ftp jako dysku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy jest taka możliwość aby mój serwer ftp (np. jakiegoś hostingu) był widoczny tak jak dysk (pod literą) w Moim Komputerze?

Sam System Windows ma możliwość zmapowania konta ftp jako dysku, ale pozwala ona jedynie na kopiowanie plików i nie ma możliwości uruchomienia bezpośrednio pliku w jakimś programie np edytowanie plików strony www - trzeba skopiować plik do lokalnego folderu i dopiero wtedy edytować co jest równie (a nawet bardziej) uciążliwe jak praca ze zwykłym programem ftp.


Jakiś czas temu pod chwilowym natchnieniem na szybko znalazłem program "FTP Use 2.0" Pierwsze założenie spełnia - ftp był widoczny w moim komputerze tak jak inne dyski, i można było zwyczajnie przeglądać pliki i programy normalnie je widziały, ale niestety program miał problemy z transferem plików na serwer i po edycji/zmianie/uploadzie pliku na serwerze był on uszkodzony. Pliki nie dochodziły w całości, transfer się urywał.
Bawiąc się tym programem nawet zrobiłem sobie skrypt.bat aby szybko uruchamiać program, ponieważ działa on pod konsolą.

View source
start ftpuse M: adres-serwera hasło /USER:użytkownik

Gdzie:
M - to litera dysku
adres-serwera - Zależny od serwera i jego konfiguracji
hasło i użytkownik... wiadomo


Kolejny program to WebDrive. Spełnia już dwa wymagania - mapuje ftpa jak dysk i działa. Pliki można edytować bezpośrednio i bez przeszkód i wszystko aktualizuje się na serwerze, ale program nie jest darmowy. Mamy możliwość 20 dniowego testowania programu.
Dodatkowo program potrafi zmapować takie usługi jak DropBox, Google Drive, Amazon, WebDav, SFTP.

web drive - Okno programu

web drive - Okno programu


Następny program to NetDrive. Domyślny język instalatora to Koreański :)
Posiada także on wszystkie opcje mapowania różnych usług, których nie testuję bo moim celem jest ftp. Samo zmapowanie serwera ftp działa tak jak we wcześniejszym programie.
W opcjach programu możemy ustawić ścieżkę folderu dla plików tymczasowych i maksymalną powierzchnię zajmowaną, język, auto start programu wraz z Windowsem i automatyczne sprawdzanie aktualizacji.
Niestety także jest to program w wersji trialowej - na 30 dni - a po tym czasie nie będzie można łączyć się automatycznie a także możliwe będzie połączenie maksymalnie z jednym dyskiem jednocześnie. Dodatkowo w widoku folderu widoczna jest dość wyraźna informacja o wyczerpaniu czasu na testowanie, ale nie utrudnia ona zbytnio pracy z folderem.

NetDrive 2 - okno główne programu

NetDrive 2 - okno dodawania nowego serwera

NetDrive - widok folderu po wygaśnięciu czasu testowego


Przy pracy z powyższymi programami może być przydatne wyłączenie generowania plików thumbs.db o czym przeczytamy tu: Windows 7: Jak wyłączyć pliki thumbs.db

© 2006-2022 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl