KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Windows - Mapowanie serwera ftp jako dysku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy jest taka możliwość aby mój serwer ftp (np. jakiegoś hostingu) był widoczny tak jak dysk (pod literą) w Moim Komputerze?

Sam System Windows ma możliwość zmapowania konta ftp jako dysku, ale pozwala ona jedynie na kopiowanie plików i nie ma możliwości uruchomienia bezpośrednio pliku w jakimś programie np edytowanie plików strony www - trzeba skopiować plik do lokalnego folderu i dopiero wtedy edytować co jest równie (a nawet bardziej) uciążliwe jak praca ze zwykłym programem ftp.


Jakiś czas temu pod chwilowym natchnieniem na szybko znalazłem program "FTP Use 2.0" Pierwsze założenie spełnia - ftp był widoczny w moim komputerze tak jak inne dyski, i można było zwyczajnie przeglądać pliki i programy normalnie je widziały, ale niestety program miał problemy z transferem plików na serwer i po edycji/zmianie/uploadzie pliku na serwerze był on uszkodzony. Pliki nie dochodziły w całości, transfer się urywał.
Bawiąc się tym programem nawet zrobiłem sobie skrypt.bat aby szybko uruchamiać program, ponieważ działa on pod konsolą.

View source
start ftpuse M: adres-serwera hasło /USER:użytkownik

Gdzie:
M - to litera dysku
adres-serwera - Zależny od serwera i jego konfiguracji
hasło i użytkownik... wiadomo


Kolejny program to WebDrive. Spełnia już dwa wymagania - mapuje ftpa jak dysk i działa. Pliki można edytować bezpośrednio i bez przeszkód i wszystko aktualizuje się na serwerze, ale program nie jest darmowy. Mamy możliwość 20 dniowego testowania programu.
Dodatkowo program potrafi zmapować takie usługi jak DropBox, Google Drive, Amazon, WebDav, SFTP.

web drive - Okno programu

web drive - Okno programu


Następny program to NetDrive. Domyślny język instalatora to Koreański :)
Posiada także on wszystkie opcje mapowania różnych usług, których nie testuję bo moim celem jest ftp. Samo zmapowanie serwera ftp działa tak jak we wcześniejszym programie.
W opcjach programu możemy ustawić ścieżkę folderu dla plików tymczasowych i maksymalną powierzchnię zajmowaną, język, auto start programu wraz z Windowsem i automatyczne sprawdzanie aktualizacji.
Niestety także jest to program w wersji trialowej - na 30 dni - a po tym czasie nie będzie można łączyć się automatycznie a także możliwe będzie połączenie maksymalnie z jednym dyskiem jednocześnie. Dodatkowo w widoku folderu widoczna jest dość wyraźna informacja o wyczerpaniu czasu na testowanie, ale nie utrudnia ona zbytnio pracy z folderem.

NetDrive 2 - okno główne programu

NetDrive 2 - okno dodawania nowego serwera

NetDrive - widok folderu po wygaśnięciu czasu testowego


Przy pracy z powyższymi programami może być przydatne wyłączenie generowania plików thumbs.db o czym przeczytamy tu: Windows 7: Jak wyłączyć pliki thumbs.db

Komentarze   

0 #10 Konrad 2015-01-07 00:18
Nigdy nie bawiłem się w robienie sobie VPNa bo nie było mi to potrzebne, ale jeżeli masz router to na 99% będzie potrzebne Ci przekierowanie portu na routerze na komputer, który jest serwerem.
A czy na serwer VPN można się logować z tego właśnie serwera to nie sądzę. Poszukaj w google
Cytować
0 #9 Andrzej 2015-01-06 08:41
Postawiłem serwer vpn na własnym kompie w celu połączenia z kimś z zewnątrz. Czy muszę przyłączyć ten sam komp do sieci co na nim stoi serwer? Serwer ustawiłem w Windows prawidłowo, użytkownika też, ale gdy próbuję się połączyć na tym samym kompie to cały czas wywala błąd 720.. O co może chodzić.
Cytować
0 #8 Konrad 2015-01-05 11:16
Za darmo nie znajdziesz żadnej usługi, która da Ci tyle miejsca. Albo wersje płatne dropboxa lub podobnych albo może zainteresuj się takim czymś jak "Own Cloud" i znajdź hosting www, który pozwoli na jego instalację.
Cytować
0 #7 Andrzej 2015-01-05 10:04
Tak przy okazji. Rodzina po całej Polsce i chciałem im udostępnić dane z mojego kompa z dysku. Router TP wr543g. Internet to skrętka w bloku do tego mojego routera. Jaki jest najprostszy sposób oprócz serwera FTP? Mówię od razu, że nie interesują mnie usługi typu Google drive czy Dropbox bo tych danych jest około 100 gb.
Cytować
0 #6 Konrad 2015-01-05 09:42
Nie używam go codziennie więc nie mogę na razie powiedzieć. Włączyłem go teraz i mogłem się połączyć z moim serwerem więc chyba spoko. Opcja autostartu z systemem jest, a żeby sam się logował to nie wnikałem booo nie jest mi to potrzebne :)
Cytować
0 #5 Andrzej 2015-01-05 08:58
Hmmm a jak Ci się sprawuje ten net drive? Po tych 30 dniach? Ja mam go dopiero od wczoraj. Niby po 30 dniach wyłącza się też automatyczne łączenie z serwerem.
Cytować
0 #4 Konrad 2015-01-05 08:52
Cytuję Andrzej:
Chodzi o ftpuse 2.0. Nie wiem jak to utrzymać, żeby działało cały czas. Ale mam na innym kompie net drive tylko tu po 30 dniach jest ograniczenie w postaci tylko jednego konta i brak włączania automatycznego


FtpUse jak napisałem - u mnie był niestabilny więc nie polecam. Ale jak chcesz aby nadał był dysk widoczny to musisz pozostawić otwarte okienko programu - lipa.
Cytować
0 #3 Andrzej 2015-01-05 04:59
Chodzi o ftpuse 2.0. Nie wiem jak to utrzymać, żeby działało cały czas. Ale mam na innym kompie net drive tylko tu po 30 dniach jest ograniczenie w postaci tylko jednego konta i brak włączania automatycznego
Cytować
0 #2 Konrad 2015-01-05 00:15
Cytuję Andrzej:
wszystko ustawiłem jak trzeba i zmapowało mi bez problemu dysk, ale jego pojemność pokazuje jako 1 gb podczas gdy udostępniony dysk ma 320 gb?
druga sprawa - po konfiguracji i wyłączeniu programu dysk znika więc jak to utrzymać na stałe?


Po pierwsze napisz, który program, bo opisanych jest kilka. W sumie ja testowałem je na koncie o pojemności 1GB więc nie zauważyłem problemu.
Proste, że aby dysk ftp był widoczny musi być uruchomiony program.
Cytować
0 #1 Andrzej 2015-01-03 13:19
wszystko ustawiłem jak trzeba i zmapowało mi bez problemu dysk, ale jego pojemność pokazuje jako 1 gb podczas gdy udostępniony dysk ma 320 gb?
druga sprawa - po konfiguracji i wyłączeniu programu dysk znika więc jak to utrzymać na stałe?
Cytować
© 2006-2021 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl