KONDZIO.INFO

Blog Konrada

Tajemnicza ostatnia cyfra w dowodzie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pochwyciwszy dzisiaj do ręki mój nowy dowód osobisty zastanowiło mnie co oznacza ta tajemnicza cyferka na końcu środkowej lub jak kto woli drugiej od końca/początku linijki z tylnej strony dowodu. Opowieści z różnych źródeł głoszą, że jest to licza osób w Polsce, które mają tak samo na imię i nazwisko. Sprawa w ogóle zaciekawiła mnie (już wcześniej) gdy poruszyliśmy temat na pewnej lekcji i nasza Pani "Sorka" o jakże popularnym nazwisku Nowak stwierdziła, ze ma (o ile dobrze pamiętam) liczbę 4, a z tak popularnym nazwiskiem jest to niemożliwe i dodatkowo nigdy jeszcze u nikogo nie widziałem tej liczby mającej wartość powyżej 10.

 

Po chwili smerfowania znalazłem odpowiedź na ten mit: Jest to cyfra kontrolna wyliczana na podstawie pewnego algorytmu z wszystkich danych zawartych w pierwszej i drugiej linijce. Przyjmuje wartości od 0 do 9.

A po co to?

A no właśnie aby uniknąć pomyłki przy odczycie danych. Nowe dowody osobiste/ paszporty/ dowody rejestracyjne pojazdów przystosowane są do "automatycznego" odczytu przez odpowiednie maszynki skanujące te znaczki - zmieni się jakiś znaczek (zostanie źle odczytany) to zmieni się suma kontrolna i odczyt zostanie zapewne powtórzony.

Taką sumę kontrolną ma nawet nasz PESEL, aby zabezpieczyć go przed błędnym przepisaniem. Jest nią ostatnia cyferka, tak samo generowana wg odpowiedniego algorytmu na podstawie pozostałych cyferek w PESELu

 

Dla zainteresowanych dokładnymi informacjami o polach w najważniejszych dokumentach, algorytmach sum kontrolnych zapraszam tutaj.

© 2006-2021 by kondzio.info
Powered by Joomla!.
Designed by Globbers Themes modified by kondzio.info

moto.vot.pl